צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
מדפי אש ועשן

מדף אשעשן הינו תריס חשמלי עשוי פח מגלוון עם שלבי פח הניתנים לפתיחה או סגירה בהתאם לייעודם ועונה לדרישות התקן הישראלי 1001 חלק 3. המנוע אשר מותקן בצד המדף מכיל נתיך תרמי בעל נקודת התכה של 72 מעלות צלזיוס ומתפקד כמנגנון אל-כשל נוסף.

קיימים שני סוגים עיקריים של מדפים:

 • מדף אש – פתוח בשגרה ונסגר בזמן שריפה. המדף יותקן בקירות ומחיצות אש במקומות בהם מוביל אווירתעלה עובר דרכו, דבר המאפשר זרימת אוויר בתוך המבנה בשגרה, מדף זה נסגר בזמן חירום. מדף זה מיועד להתקנה במערכות מיזוג אוויר ואוורור. עמידים באש למשך 90 דקות בטמפרטורה של 1000 מעלות צלזיוס.
 • מדף עשן – סגור בשגרה ונפתח לעבודה בזמן שריפה. מדף זה מאפשר את יניקת העשן מן התעלה הייעודית המחוברת אל המפוח. מיועד להתקנה על תעלות שחרור עשן ותפקידו בשגרה הוא למנוע זליגת אוויר פנימה והחוצה, במקומות בהם יש חדר נקי, סביבה מבוקרת טמפרטורה וכו

נתונים טכניים:

 • מידת מינימום להזמנה 20*20 ס"מ
 • אורך שרוול מינימלי הוא 33 ס"מ
 • מנועי 24vDC מוחזק מתח עם קפיץ אל-כשל
מתעניינים במדפי אש ועשן ?
צרו קשר עכשיו
מדפי אש - תקנים

בכל מבנה שבו קיימות תעלות מיזוג / אוורור או תעלות יניקת עשן, יותקנו מדפי אש או עשן אוטומטיים (נקראים גם דמפרים) על מנת להמשיך את רציפות הפרדות האש. מאחר שרוב התעלות מותקנות בגובה ועוברות דרך אזורי אש שונים יש צורך לסגור את המדפים בזמן חירום אם זה מדפי אש או לאפשר את פתיחת מדפי העשן בצורה אוטומטית.

מדפי האש מותקנים בדרך כלל בין מעברים או קירות המוגדרים כמחיצות אש, אם קיימת תעלה חוצה אזורי אש יותקן מדף אש בדיוק במעבר על מנת ליצור את החציצה למניעת התפשטות האש. מדפי האשעשן בנויים ממסגרת פח מגלוון כאשר המנגנון עם שלבי התריס מותקן בפנים והמנוע מותקן בצד המדף.

תפקידי מדפי האשעשן:

 • צמצום תנועת העשן במערכות המיזוג ואויר הצח במבנה והמתוכננות להסגר אוטומטית בעת אירוע אש.
 • מאפשר בקרת הפרשי לחץ במבנה בזמן שריפה כאשר מערכת העשן במערכות המיזוג ותעלות אויר צח הן חלק ממערכת בקרת ניהול עשן מתוכננת, דבר המונע מעבר עשן בין האזורים השונים.
 • להגביל ולמנוע מעבר והתפשטות האש דרך התעלות בזמן אירוע אש.

בנוסף קיימים מספר סוגים של מדפי אש

 • מדפי אש למערכות דינמיות – עבור תעלות שחרור עשן הפועלות בעת אירוע אש.
 • מדפי אש סטטיים- עבור תעלות מיזוג אוויר המוזנות באופן קבוע כאשר מדפי האש מוחזקים פתוחים בשגרה אך נסגרים אוטומטית בעת אירוע אש.
 • מדפים משולבים לאש ולעשן – עבור תעלות משולבות לשחרור עשן ומיזוג אוויר שבהם נדרשים מדף אש ומדף עשן במקום אחד.
 • קיימים גם מדפי עשן שנועדו למנוע מעבר של עשן אל תוך תעלות מיזוג אוויר / אוורור ותעלות אוויר צח. כאשר הצורך התכנוני הוא למנוע מהעשן לעבור אך לא מדובר על מיקומים המוגדרים כהפרדות אש.

 

נתונים כללים של מדפי האש

 מידת חתך מינימלי

 2020 ס"מ (מידת השרוול)

 מידת חתך מקסימלי

 100100 ס"מ (מידת השרוול)

 מידה מקסימלית למכלול הרכבה

 100200 ס"מ (מידת השרוול)

 מהירות זרימה מקסימלית על הלהבים

 2000 fpm

 מפל לחץ מקסימלי

 "4 (pa1000)

 דירוג אטימות

   class I 

 דירוג טמפרטורה 

C176  – F350

 

מתקנות הבניה חלק ה'

צנרת חודרת קירות תק' (מס' 3) תשס"ח-2008

3.9.31.4 באגפי אש במקומות להתקהלות, שבהם הקירות או התקרות בנויים אלמנטים עמידי אש, תתאפשר העברת צנרת דרכם בתנאי שהמעברים נאטמו היטב מפני חדירת עשן; האטימה תיעשה מחומרים לא דליקים; צנרת המיועדת להעברת חום תבודד בחומרי בידוד לא דליקים; תעלות של מיזוג אוויר החודרות דרך האלמנטים האמורים, יצוידו במדפי אש אוטומטיים.

+תקן 1001 חלק 1 – בטיחות אש בבניינים: מערכות מיזוג אוויר ואוורור

תקן זה דן בבנייה, התקנה, הפעלה ותחזוקה של מערכות מיזוג אוויר ואוורור, לרבות מסננים, מובילי אוויר וציוד נילווה.

+תקן 1001 חלק 3 – בטיחות אש בבניינים: מדפי אש

תקן זה דן בהגדרה ובדרישות המבנה של מדפי אש, המיועדים לשימוש במערכות לחימום, אוורור ומיזוג אוויר, במקומות שבהם מובילי אוויר חודרים דרך פתחים בקירות או במחיצות או מסתיימים בפתחים אלה; בפתחים למעבר אוויר במחיצות; ובמקומות שבהם עוברים מובילי אוויר דרך הרצפה, כמפורט בתקן הישראלי, תקן 1001 חלק 1.

+תקן 1001 חלק 4 – בטיחות אש בבניינים: מדפי עשן

תקן זה דן בהגדרה ובדרישות המבנה של מדפי עשן, המיועדים להגביל את פיזור העשן במערכות לחימום, אוורור ומיזוג אוויר (HVAC) והמיועדים לסייע בבקרת הפרשי לחצים בין אזורי עשן שונים, כאשר מערכת ה-HVAC היא חלק ממערכת בקרת עשן מתוכננת.

מוצרים נוספים שאולי יעניינו אותך