כיפות תאורה - סקיילייט

כיפות תאורה הן ללא ספק הכוכב העולה של האדריכלות בשנים האחרונות, והן נמצאו בשימוש רב בבתים פרטיים ובמבני ציבור ותעשייה כאחד. בבתים פרטיים המטרה המרכזית של כיפות התאורה היא יצירת אווירה של פתיחות ויוקרה, ובמבנים גדולים הדגש הוא יותר פרקטי, לחיסכון בהוצאות על תאורה, אוורור ומיזוג. הדוגמא הבולטת ביותר בישראל לשימוש בכיפות תאורה היא באגף החדש של מוזיאון תל אביב, בו משמשת כיפת תאורה ענקית להחדרת תאורה תיאטרלית למבנה ומהווה חלק בלתינפרד מעיצוב הבניין. מומחי שבטק, חברה מובילה לשחרור עשן וחלונות גג, מספרים כל מה שאתם צריכים לדעת על כיפות התאורה ושילובן במבנה.

 

סקיילייט או כיפות תאורה


כיפות תאורה | סקיילייט | שבטקשמן הלועזי של כיפות התאורה הוא SKY LIGHT, "אור משמיים", שנגזר מהשימוש המקורי שנעשה בכיפות התאורה לצורך החדרת אור טבעי לבתים. השם העברי ניתן לכיפות התאורה בגלל הצורה הכיפתית המקורית שהייתה להן, אף על פי שכיום ניתן למצוא כיפות תאורה בשלל צורות, כולל מרובע ומשולש.

 

כיום מצויות כיפות תאורה במבנים רבים, בעיקר במבני תעשייה, ובדרך כלל צורתם רבועה. כיפות התאורה ממוקמות על הגג, כדי להכניס את אור השמש והחמצן לבניין בצורה הטובה ביותר, ולעיתים הן משתלבות עם מערכת שחרור העשן בבניין.

 

יתרונות


כיפות תאורה מאופיינות על ידי יתרונות רבים, ביניהם:
• חיסכון ניכר בהוצאות על צריכת אנרגיה, הן עבור תאורה בזכות הכנסת האור הטבעי לבנייין במשך רוב שעות היום, והן על ידי אוורור הבניין והגדלת השליטה באקלים הפנימי, ללא הצורך להשתמש במערכות מיזוג אוויר חשמליות, אלא על ידי ויסות הפתיחה והסגירה של כיפות התאורה.
• כיפות התאורה מגיעות במגוון צורות וגדלים וניתן לשלבן בגג בדרכים שונות.
• ניתן לשלב את כיפות התאורה בכל גג קיים כמעט, ובוודאי בכל גג שעדיין נמצא בתכנון.
• כיפות התאורה - סקיילייט יציבות וחזקות ומחזיקות מעמד לשנים רבות.
• הזרמת אוויר צח ואור טבעי לתוך מבני תעשייה או חללים גדולים גורמת לעירנות גדולה יותר של העובדים, לעלייה במצב הרוח שלהם, ואף משפרת את מצב בריאותם לטווח הארוך בשל ההימנעות מנשימת אוויר מזגנים רווי חיידקים ואבק.

 

מאמרים נוספים

שחרור עשן טבעי

מערכת שחרור עשן טבעי מאופיינת כמערכת שמופעלת באופן אוטומטי, בעזרת חוקי הפיזיקה, ללא קבלת פקודות בכדי להתחיל לעבוד . מומחי שבטק, מהחברות המובילות בישראל בתחום של שחרור עשן וחלונות גג, מסבירים את החשיבות של מערכות שחרור העשן בכלל ושל מערכות שחרור העשן הטבעי
קרא עוד

חלונות גג וכיפות תאורה

חלונות גג הפכו מאלמנט נדיר לנפוצים ביותר, ונמצאים בשימוש בבנייה תעשייתית, בבנייה הציבורית ובבנייה פרטית גם יחד. היופי הרב שהם מכניסים למבנה הוא חשוב, אך מעבר לכך יש להם יתרונות רבים, כמו תאורה טבעית, אוורור טבעי, שחרור עשן בשעת שריפה
קרא עוד