מנוע חלון לשחרור עשן יעיל יותר

 

חלונות עשן הם חלונות יעודיים לפינוי עשן מהמבנה בעת שריפה, כחלק ממערכת חכמה לפינוי העשן. מנוע חלון לחלונות עשן הוא חיוני בחלק מהמערכות, בעיקר אלה שלא ניתן להתקין בהן חלונות גבוהים הפתוחים באופן תמידי.מומחי חברת שבטק, מהחברות המובילות בארץ במערכות גילוי אש ועשן, מסבירים על סוגי המנועים השונים.

תקן 1001

מערכות לשחרור עשן נדרשות, על פי חוק, במבנים שונים, במטרה להגן על הציבור מפני פגיעה בגוף ובנפש, ועל בעלי המקום מנזקי רכוש. חלונות לשחרור עשן, מפוחים ועוד, נדרשים על פי החוק, כאמצעי הגנה מקסימליים בפני שריפות ונזקיהן האפשריים.

כדאי לדעת שמרבית נזקי הגוף והנפש במקרי שריפות נגמרים בשל חנק, כוויות פנימיות במערכת הנשימה ועוד, כתוצאה משאיפת עשן רווי בחומרים רעילים ולא מחשיפה ישירה לאש.

מנוע חלון לכל שימוש

ישנם חלונות עשן הפתוחים כל העת ומהווים, למעשה, מערכת אוורור טבעית למבנה באופן קבוע, וישנם חלונות הנפתחים בעזרת מנוע חלון מיוחד.

פתיחת החלון הממונע היא חשמלית, כמובן, ויכולה להיות מופעלת באופן אוטומטי עם כניסתה של המערכת לפעולה או בלחיצה על כפתור ייעודי על ידי מפעיל אנושי. כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום כדי להחליט על התקנת המערכת המתאימה למבנה ועל המנוע המומלץ לכל חלון.

window_actuatorV מנוע חלוןסוגי המנועים

• מנועי שרשרת מיועדים לפתיחת חלונות קיפ, בעלי ציר תחתון, היכולים לשמש כחלונות רגילים או חלונות בעלי פתיחה אוטומטית.


ישנם מנועי שרשרת המיועדים לחלונות בגדלים שונים, על פי משקל המקסימום שהמנוע מסוגל לשאת.


• מנוע בוכנה המורכב על חלון שחרור עשן הוא מנוע חזק במיוחד המסוגל להרים גם חלונות כבדים ולעמוד בפני התנגדות מזג אוויר דוגמת רוח, שלג, גשם וכו'. מנוע בוכנה מיועד בעיקר לחלונות שחרור עשן משופעים.


• מנועי הזזה יכולים לשמש במערכות לשחרור עשן או במערכות אוורור טבעי. מנועי הזזה הם מנועים חזקים, המסוגלים להרים גם חלונות כבדים, ונפוצים בבניינים ישנים.


מנועי הזזה לחלונות משופעים הם מנועים בעלי מתח של 24V, המאפשרים שליטה מלאה בפתיחת החלון, באוורור הבנין באופן שוטף ובהזרמת העשן החוצה בעת שריפה.

 

מאמרים נוספים

שחרור עשן טבעי

מערכת שחרור עשן טבעי מאופיינת כמערכת שמופעלת באופן אוטומטי, בעזרת חוקי הפיזיקה, ללא קבלת פקודות בכדי להתחיל לעבוד . מומחי שבטק, מהחברות המובילות בישראל בתחום של שחרור עשן וחלונות גג, מסבירים את החשיבות של מערכות שחרור העשן בכלל ושל מערכות שחרור העשן הטבעי
קרא עוד

מערכת שחרור עשן טבעי

גורם המוות המוביל בשריפות הוא שאיפת עשן, ומעל 70% ממקרי המוות מתרחשים בטרם שנגרמו לאדם כוויות חום. חשיבותה של מערכת שחרור עשן טבעי הובנה רק לאחר מקרי מוות רבים ומיותרים, והודות לטכנולוגיה המודרנית ניתן להתקין כיום מערכת לשחרור עשן בכל מבנה
קרא עוד

חלונות גג וכיפות תאורה

חלונות גג הפכו מאלמנט נדיר לנפוצים ביותר, ונמצאים בשימוש בבנייה תעשייתית, בבנייה הציבורית ובבנייה פרטית גם יחד. היופי הרב שהם מכניסים למבנה הוא חשוב, אך מעבר לכך יש להם יתרונות רבים, כמו תאורה טבעית, אוורור טבעי, שחרור עשן בשעת שריפה
קרא עוד