מסך עשן למידור האש והעשן במקרה של שריפה

מסך עשןהבנייה הישראלית המודרנית מחייבת כיום את חלוקתם של המבנים לאזורי אש עשן כבר בשלבי ההליך התכנוני, זאת במטרה שלא לעבור על מגבלות המערכות למיגון מפני האש. לפיכך מופרדים אזורי האש באמצעות אלמנטים חסיני אש כגון גבס חסין אש, קירות אש, מסך עשן ואו אש, דלתות אש וכיוצא בזה. כל האלמנטים הללו נדרשים לעמידה בתקנים הישראלים, בהם ת"י 921 ות"י 755.

 

אנשי המקצוע מחברת שבטק, המתמחה בתחום המערכות המתקדמות לשחרור עשן ואש ואוורור טבעי, מציינים שהמושג "אזור עשן" חדש יחסית בארץ, אך הניסיון מלמד שחלוקת חללים לאזורי עשן מייעלת את פעולתן של מערכות הספרינקלרים לדיכוי אש ועשן, תוחמת את החלל בעזרת האלמנט (כמו לדוגמה מסך עשן) ובכך מונעת מהעשן מלהתפשט בכל רחבי המבנה, אלא להשתחרר מאותו האזור הממודר בלבד.

 

מסך גלילה המיוצר מחומרים מעכבי בעירה וממונע באמצעות פיקוד מרכזי

מידור אזורי העשן באמצעות מסך עשן ואו אש מאפשר שליטה באופן התפשטותה של השריפה ומסייע לאנשים אשר שוהים במבנה להימלט בבטחה וללא פגע. מבית שבטק מסבירים שבמרבית מהמקרים, הסכנה האמתית איננה טמונה בשרפה עצמה, אלא דווקא מהעשן והגזים הרעילים הנפלטים במהלכה.

 

מהספרות המקצועית עולה שקרוב ל-90% מקרבנותיה של השריפה נפגעים בפועל משאיפת עשן ומיסוך שדה הראיה, דבר המקשה על איתור דרכי המילוט וההיחלצות מהמבנה כמו גם עיכוב כניסתם של צוותי הכיבוי וההצלה.

 

מסך חסין עשן הנו, למעשה, מסך גלילה המיוצר מחומרים מעכבי בעירה וממונע על ידי פיקוד מרכזי, כך שבמקרה של התפרצות שריפה, יורד המסך באופן אוטומטי ומשמש כחוצץ בין אגפי המבנה השונים.

 

עמידה בתקנים הישראלים בהתאם להנחיות ראשות הכבאות

מסך עשן ואש מהווה תחליף אופטימלי לפתרונות הנמצאים כיום בתחום, כמו דלתות חסינות אש, קירות אש ומסך מים, שמסיבות אדריכליות, טכניות, פונקציונליות או אחרות לא ניתן לעשות בהם שימוש. יתרונו הבולט של מסך העשן נוגע להיותו מוצמד אל התקרה, ובכך הוא אינו פוגע בגודלו של החלל או בפעילות השוטפת.

 

המסך עשוי מבד חסין אש שבתוכו שזורים סיבי זכוכית וברזל, והוא משווק עם מנוע גלילה, ארגז איסוף, משקולת ברזל ומסילות צד. מנגנון ההפעלה של מסך העשן מחובר אל מרכזת הפיקוד לגילוי אש ועשן ומערכת המתזים, והוא מופעל אוטומטית לסגירת הפתח במקרה של אזעקת אש. המוצר נבדק במעבדת UL ומאושר להתקנה בישראל בהתאם להנחיות של ראשות הכבאות.

 

מאמרים נוספים

מסך אש - הפתרון האידאלי לחסימת אש ועשן

מסך אש נחשב לפתרון האידאלי לפתחים שלא ניתן להתקין בהם דלתות עשן, תריסי גלילה או כל פתרון אחר לחסימת אש ועשן, אם מסיבות פונקציונליות או טכניות אם מסיבות ארכיטקטוניות ואסתטיות. מסך האש עשוי מבד שהוחדרו אליו חומרים מעכבי בעירה בתהליך הייצור ושזור בסיבי זכוכי
קרא עוד

תקן EN 12101

EN 12101 הוא תקן אירופאי אשר נועד להבטיח בטיחות ותאימות מקסימלית עם תקנות בנייה ונותן שיטות ובדיקות המתאימות עבור מוצרים שנועדו לשחרור עשן וחום.
קרא עוד

מהם היתרונות של חלונות סקיילייט

יותר ויותר מבנים ציבוריים ומבני תעשייה מחפשים פתרונות אוורור טבעיים. סקיילייט (Sky light), או בשמו העברי – חלון גג, נמצא כבר שנים בשימוש בתעשייה, אך רק בשנים האחרונות תפס הנושא תאוצה וניתן למצוא חלונות גג במבני תעשייה, בבתים פרטיים, במבני ציבור ועוד
קרא עוד