צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ

מסך עשן – הסכנה שלא מספיק מדברים עליה בשריפה

כשחושבים על התלקחות של שרפה רוב תשומת הלב והזהירות מופנית לסכנה והתרחקות מן האש. אבל ישנה גם סכנה גדולה של היווצרות מסך עשן בעקבות הדליקה אשר מסוכן לא פחות מן האש עצמה. ולא בכדי שומעים באתרי החדשות על שריפה שפרצה במבנים סגורים, ובמזל לא היו פגיעות בנפש ורק נפגעים משאיפת עשן. 

הסכנה בשאיפת עשן

כאשר אנו מצויים באזור של שרפה, או חמור מכך לכודים באזור סגור בו מתחוללת שרפה ונפלט עשן רב כשאין פתחי אוורור ויציאה ישנה חשיפה מידית לנזקים של שאיפת עשן. הנזק הראשוני הוא לרוב בדמות כווייה בשפתיים ובדרכי הנשימה בעקבות השאיפה של אוויר חם. אם בשרפה נלכדים חומרים רעילים, כגון צבע, ישנה סכנה כי חומרים אלה המשתחררים לאוויר ימצאו דרכם אל דרכי הנשימה שלנו, מה שיכול להוביל בהרבה מקרים גם למוות מהרעלה. בנוסף, האש עצמה מדללת את החמצן באוויר בזמן הבערה כך שישנה סכנה כי המצויים באזור סגור ומעלה עשן ימצאו את עצמם ללא כמות חמצן מספקת היכול לגרום להתעלפות.

כיצד למנוע היווצרות של מסך עשן?

כמובן שהכי חשוב הוא להקפיד על בטיחות המבנה בהתאם להוראות מכבי האש בכדי למנוע את הידלקות האש עצמה, אך חשוב גם להתקין כמה אמצעים שהוכחו כיעילים במניעת הצטברות עשן רעיל בתוך המבנה. מערכות לשחרור עשן עוזרות לבקר ולשלוט על הפליטה של עשן במקרה של שריפה. כיום המערכות הן ממוחשבות ופועלות באופן אוטומטי או על ידי שליטה ממרכז בקרה ועוזרות בשחרור העשן בצורה מבוקרת וחכמה. ישנה חשיבות לפיזור העשן בתוך מבנה סגור בכדי לא לגרום להיווצרות של מסך עשן בתוך אחד האזורים אשר יכול לסכן עוד יותר את אלו הלכודים בתוך הבניין בזמן שריפה.

חברת "שבטק" מציעה מגוון פתרונות מתקדים בתו תקן אירופאי לבטיחות באש לפיזור עשן. בין הפתרונות המתקדמים ניתן למצוא מפוחים אוטומטים, חלונות בעלי יכולת פתיחה אוטומטית, וילונות חסני אש המאפשרים הורדה והרמה כחלק מהבקרה על האש ועוד מגוון פתרונות. 
 

אודות שבטק

חברת שבטק בע"מ מתמחה במערכות לשחרור עשן טבעי ומאולץ, כיפות תאורה וסקיילייטים, וילונות חסיני אש ועשן ועבודות אלומיניום.

decor
מאמרים אחרונים

 בונים בית חדש? משפצים בית ישן? כמה דברים שכדאי לדעת על חלון הסקיילייט
בונים בית חדש? משפצים בית ישן? כמה דברים שכדאי לדעת על חלון הסקיילייט
לקריאה נוספת>>
 חלונות גג: פתרונות ירוקים, חסכוניים ובטיחותיים יותר
חלונות גג: פתרונות ירוקים, חסכוניים ובטיחותיים יותר
לקריאה נוספת>>
 פתרונות לשחרור עשן: המדריך המלא
פתרונות לשחרור עשן: המדריך המלא
לקריאה נוספת>>