צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
דיחוס חדרי מדרגות‎

על פי תקן 1001 חלק 2.2. יש להתקין מערכת דיחוס בחדרי מדרגות במבנים הגבוהים מעל 29 מטר.

 

  • מערכת דיחוס או מערכת על לחץ היא מערכת לניהול עשן המיועדת למבני קומות מעל 29 מטר כאשר מטרתה היא להשאיר את נתיבי המילוט נקיים מעשן על מנת לאפשר לתושבי הבניין מרחב מילוט בטוח.
  • בכדי ליצור חדר מדרגות נקי מעשן יש צורך להתקין מפוח בעל הספק גבוה אשר דוחס אוויר באמצעות תעלה ייעודית המותקנת לגובה הבניין עם פתחי ויסות נפרדים בכל קומה.
  • על פי רוב המפוח יותקן בחלק העליון או על גג חדר המדרגות כאשר חיישן לחץ יותקן באמצע גרם המדרגות ויאפשר למערכת לווסת את כמות האוויר שהמפוח דוחס פנימה.
  • בנוסף לחישובים המשקללים  את גובה ונפח גרם המדרגות יש גם להוסיף את עוצמת הלחץ בצורה מדויקת ולא גבוהה מדי כך שתתאפשר פתיחת הדלתות גם בזמן עבודת מפוח הדיחוס.

 

מאחר שאוויר חם נוטה להתפשט לגובה, גרמי המדרגות המשמשות כנתיב מילוט מהוות חלל מושלם להתפשטות העשן. במקרה כזה, מותקן מפוח שמזרים אוויר לחדר המדרגות, כך שנוצר לחץ אוויר אטמוספרי גבוה מלחץ האוויר מחוץ לחדר המדרגות ובכך נמנעת יכולת העשן לזלוג לחדר המדרגות, דבר המאפשר דרכי המילוט נקיים מעשן, דבר המאפשר מעבר אדם והיחלצות בטוחה מהמבנה בליווי כוחות כיבוי האש.

מתעניינים בדיחוס חדרי מדרגות‎ ?
צרו קשר עכשיו
דיחוס חדרי מדרגות מונעות מעשן להכנס

ציטוטי תקנות הבניה:

מערכת על-לחץ תק' (מס' 3)  תשס"ח-2008

3.5.1.7 מערכת על לחץ למניעת חדירת עשן לחדרי מדרגות מוגנים, תותקן על פי ת"י 1001 חלק 2.2.

סידורי שליטה בעשן בבנין גבוה או בבנין רב-קומות תק' (מס' 3) תשס"ח-2008

3.7.2.1 (3)  בבנין רב-קומות, בחדר מדרגות מוגן, תותקן מערכת על לחץ; בחלקו העליון של חדר המדרגות יותקנו פתחי שחרור עשן הנפתחים באמצעות מנגנון פתיחה אוטומטי; מספר הפתחים ומידותיהם יהיו כמפורט בפסקה (2); המנגנון האוטומטי יסגור את הדלתות המותקנות בחדר המדרגות המוגן עם הפעלת מערכת על-לחץ.

מוצרים נוספים שאולי יעניינו אותך