מערכת לשחרור עשן טבעי

 

בניגוד לסברה המקובלת, מרבית הפגיעות בגוף ובנפש בעת שריפה נגרמות כתוצאה משאיפת עשן ולא כתוצאה מהאש עצמה. מערכת שחרור עשן טבעי היא הברירה הטובה ביותר לחובה החוקית והמוסרית להתקנת מערכות אלה במבני ציבור ותעשייה. מומחי חברת שבטק מסבירים ומרחיבים.

זהירות, עשן

כאמור, במבחן במציאות, העשן מסוכן יותר לבני האדם מאשר האש עצמה. בשל עובדה זו ובשל העובדה שהעשן מתגלה לפני האש, מערכות גילוי האש הן, למעשה, מערכות לגילוי עשן. הנזקים שהעשן עשוי לגרום להם הם רבים, בעיקר בשל העובדה כי העשן אינו נקי והוא רווי בחומרים שונים שהתפרקו בעת השריפה, שחלקם עשויים להיות מסוכנים בשאיפה. צריבה בעיניים ומיסוך שדה הראייה הם סכנה נוספת הטמונה בעשן, המכביד על הנמלטים מהמקום ומקשה על צוותי הכיבוי בעת הכניסה.

שחרור עשן טבעי

מערכות שחרור עשן טבעי חייבות לכלול פתחים יעודיים הממוקמים ברום המבנה ומאפשרים לעשן לצאת החוצה. אין בהכרח צורך במפוחים ושאר מכונות, אם כי מומלץ להיעזר באנשי מקצוע כדי להתאים לכל מבנה את מערכת שחרור העשן האופטימלית עבורו. שחרור העשן המהיר ביותר נעשה על ידי מערכת שיש בה פתחים עליונים כאמור, בין אם הם פתחים קבועים ובין אם הם חלונות הנפתחים כחלק אוטומטי מהפעלת המערכת ברגע איתור העשן.

בטיחות לפני הכל

מערכת שחרור עשן טבעיאף מבנה אינו יכול לקבל טופס 4, שהוא אישור ממפקח כיבוי האש, ללא מערכת לגילוי עשן ומערכות פינוי עשן. הדרכים לשחרר את העשן ולשלוט בו הן מגוונות, החל מדלתות אש ווילונות חסיני אש ועשן, וכלה במפוחים השואבים את העשן החוצה מהבניין ומזרימים אוויר נקי פנימה. כאמור, הפתרון הטוב ביותר הוא התקנת חלונות יעודיים בגובה, המזרימים את העשן החוצה, במקביל לחלונות נמוכים המזרימים אוויר נקי פנימה .

הגנה

שחרור העשן והשליטה בו עוזרים להגן על הנמצאים בבניין לא רק בדרך הישירה של פינוי העשן משדה הראייה וסילוקו ממערכת הנשימה, אלא גם מקטין את הסיכוי של התפשטות השריפה לחללים נוספים במבנה. כאשר מדובר בהאנגר גדול, לדוגמא, ניתן להיעזר גם בוילונות חוסמי עשן ואש המשתחררים מהתקרה ונפרסים בעת סכנת שריפה, כחלק ממערכת שחרור עשן טבעי להגנה על חיי אדם ורכוש.

מאמרים נוספים

מנוע חלון לשחרור עשן יעיל יותר

חלונות עשן הם חלונות יעודיים לפינוי עשן מהמבנה בעת שריפה, כחלק ממערכת חכמה לפינוי העשן. מנוע חלון הוא חלק חיוני מהמערכות, מומחי חברת שבטק, מהחברות המובילות בארץ במערכות גילוי אש ועשן, מסבירים על סוגי המנועים השונים
קרא עוד

חלונות גג וכיפות תאורה

חלונות גג הפכו מאלמנט נדיר לנפוצים ביותר, ונמצאים בשימוש בבנייה תעשייתית, בבנייה הציבורית ובבנייה פרטית גם יחד. היופי הרב שהם מכניסים למבנה הוא חשוב, אך מעבר לכך יש להם יתרונות רבים, כמו תאורה טבעית, אוורור טבעי, שחרור עשן בשעת שריפה
קרא עוד