צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ

שריפה במקום ציבורי בו שוהים אנשים רבים, עלולה לגבות חייהם של קורבנות ולגרום נזק רב לרכוש. מערכת גילוי עשן, תפקידה להתריע קודם לכן על שריפה ובכך לאפשר לנוכחים במבנה להימלט מהמקום.

לאחר מכן מערכת שחרור עשן מצטרפת לעבודת ההגנה, מערכת זו מבוססת על גלאי עשן רכזות, מנועים ופתרונות נוספים אשר ממוקמים במקומות שונים במבנה ואלו אחראים להתריע על שריפה מבעוד מועד וגם למנוע נזקים.


מערכת גילוי עשן - מבנה המערכתשחרור עשן


בחירת מערכת גילוי עשן למבנה מסוים נקבע על ידי מספר גורמים, כאשר הגורם העיקרי הוא מידת הסיכון לבני אדם הנובעת מאופיו של המבנה. גורמים נוספים הנלקחים בחשבון הם סוג המבנה בו מעוניינים להתקין מערכת זו, כלומר האם מדובר במבנה בודד מול קבוצת מבנים, צורתו של המבנה, שעות הפעילות במקום, חלוקת חדרים פנימית ועוד.
מערכת גילוי עשן מבוססת על "רכזת", שהיא למעשה התקן אלקטרוני המאפשר לקלוט מידע אודות אש ועשן ולהעביר את המידע הלאה בזמן שריפה. את המידע אודות שריפה תקבל הרכזת מהגלאים השונים המותקנים במבנה, כמו כן, תבדוק את תקינותם של הגלאים בקביעות ותהיה אחראית להפעלתם של מערכות התרעה והגנה בעת שריפה.

חשוב להתקין בכל בניין רב קומות ובחללים מסחריים, בהתאם לדרישות מכבי אש על פי תקנה 1001 מערכת בקרת עשן למקרים של שריפה בבית, במשרד או בכל חלל סגור. השריפה גורמת לשחרור גזים רעילים אשר יוצרים מסך עשן שקשה עד בלתי אפשרי לראות דרכו.  מערכות בקרת עשן אלו עתידות לרכז את העשן לאזורים בהם משתוללת השרפה, או לפזר אותו מהחלל אל החוץ, על מנת לאפשר שדה ראייה לפינוי האוכלוסייה. חברת שבטק , מספקת מערכות לביקורת ושחרור עשן בהתאם לדרישות האישיות, למבנה בו מותקנות המערכות ובהתאם לחוק הבנייה הבין לאומי.
 

בקרת עשן


מערכות בקרת העשן מותקנות לאחר תכנון מוקפד ובקרה מקצועית ומאפשרת הימלטות מהשרפה בנתיבים נקיים מעשן רעיל. מערכת בקרת עשן מופעלת באמצעות מנגנון אוטומטי אשר מקבל התרעה אודות שריפה ומפעיל את החלון החשמלי (המותקן בגג או בתקרת המבנה), פותח אותו ומאפשר לעשן המיתמר אל התקרה לזחול אל החוץ. פעולה זו מאפשרת לצוותי ההצלה והחילוץ להתנהל בחופשיות במבנה ולהציל את הלכודים, תוך ריאות צלולה באופן יחסי לשריפה.

חשיבות המערכת היא לאפשר לאנשים הלכודים לנשום אוויר שאינו דחוס בעשן ורעלים ובכך למנוע נזקים בריאותיים כבדים שלעיתים עלולים להסתיים באסון בלתי הפיך.


כיצד מועילה המערכת


למערכת בקרת עשן יש מספר יתרונות בולטים, אשר בלעדיהם הנזק העתיד להיגרם מהשרפה, יכול היה להיות גדול יותר. בעת השרפה יפתחו החלונות באופן אוטומטי וסרקולציית אוויר תתקיים, כך שהעשן יצא אל החוץ ומהחוץ יכנס אוויר נקי מרעלים שיאוורר את החלל.


האוויר שנכנס אל החלל מקרר את המבנה ויוצר נתיב נקי מעשן, דרכו ניתן להימלט אל החוץ ולהינצל תרתי משמע. ככל שצוות החילוץ וההצלה יצליחו להיכנס מהר יותר למבנה ויכבו את האש, כך הנזקים שיגרמו יהיו מזערים יותר. מהירות זאת ניתן להשיג באמצעות פיזור עשן ויצירת נתיב מילוט המאפשר מעבר. אל תגידו לנו זה לא יקרה, התקינו מערכת בקרה ושמרו על חייכם.


התגלה אש ועשן - מה עכשיו?


מערכת גילוי עשן גילתה שריפה במבנה ועכשיו תתממשק המערכת אל מערכות ההגנה של המבנה על מנת למזער ככל שניתן נזקים אפשריים לרכוש ולנפש. מערכת גילוי האש מכילה אמצעים להפעלת מערכות כיבוי באופן אוטומטי לרבות כיבוי בגז וכיבוי במים.

כמו כן, תתריע מערכת גילוי עשן למערכות החשמל אודות השריפה לצורך ניתוקי הזנות מתח בעת גילוי אש בלוחות חשמל או בזמן שמתבצע כיבוי באמצעות מים במבנה המוגן.

 

אחת הסכנות היותר גדולות האופפות את מי ששוהים במתחם שיש בו אש היא בהיווצרות מסך עשן אשר יקשה על פעולות חיוניות שיש לעשות בו בכלל ועל הצלת חיים בפרט. עשן מסוכן גם כשלעצמו, בשל רעילותו ובשל סכנת החנק שגלומה בו. לכן ישנו הכרח להימצאותו של מנגנון שחרור עשן בכל מבנה. חלונות ופתחים לשחרור עשן עשויים לתת מענה במתחמים שבהם פורצת שרפה ומתפשטים גזים רעילים הממסכים את המתחם ומקשים מאוד על אפשרות הסיוע בו. חלונות ופתחי אוורור שמבעד להם יכול העשן לצאת החוצה מקלים על צוותי הכיבוי והחילוץ להגיש את שירות ההצלה החיוני שלהם. שחרור עשן הוא אמצעי טכני ראשון במעלה להגנה על בני אדם ועל רכוש. מנגנון השחרור מאפשר גם החמרת הנזק שעלול להיגרם לא רק על ידי האש אלא גם ולא אחת בעיקר על ידי העשן.


שחרור עשן - יש עשן בלי אש


גם עשן ללא אש עלול להיות מסוכן וקטלני, ולכן נדרשים אמצעים לשחרורו ולסילוקו מהבית. לא פעם אנשים ניזוקים ונפגעים באופן קשה משאיפת עשן. מאחר ששריפה עלולה לפרוץ בכל מקום ובכל עת, יש להיערך לקראת אפשרות להתמודד עם הנזקים הפוטנציאליים.


שבטק, חברה מקצועית הנותנת מענה ייעודי להגנה מיטבית מפני עשן מציעה לכם מוצרים ושירות שיאפשרו לכם לישון בשקט ובביטחון. צרו קשר לקבלת פרטים והצעת מחיר עוד היום. לא אחת דווקא איומים עמומים וסיכונים סמויים - שאיומם אינו מיידי ואינו ישיר - הם המסוכנים ביותר. החברה מייצרת ומשווקת מערכות לגילוי ולשחרור עשן, בין השאר באמצעות רפפות אלומיניום מסתובבות. הן הרפפות והן המנוע המאפשר את פעילותן אושרו לשימוש על פי כל תקני האיכות והבטיחות הנדרשים. ניתן להתקינן על גגות, בפתחי עשן המצויים בחדרי מדרגות, על חלונות גג וחלונות צדדיים בבניין. מדובר במוצר עמיד בכל תנאי מזג אוויר ואטום לרוח ולמים.


אתם מוזמנים ליצור קשר באמצעות הטופס המקוון באתר החברה, ולקבל בתוך זמן קצר מענה מקצועי שיאפשר לכם לבחור באופן מושכל את המנגנון האפקטיבי ביותר מערכת שחרור עשן.

לחץ כאן ליצירת קשר >

אודות שבטק

חברת שבטק בע"מ מתמחה במערכות לשחרור עשן טבעי ומאולץ, כיפות תאורה וסקיילייטים, וילונות חסיני אש ועשן ועבודות אלומיניום.

decor
מאמרים אחרונים

 שחרור עשן חדר מדרגות מציל חיים
שחרור עשן חדר מדרגות מציל חיים
לקריאה נוספת>>
 מערכת שחרור עשן טבעי
מערכת שחרור עשן טבעי
לקריאה נוספת>>