מערכת שחרור עשן טבעי

 

גורם המוות המוביל בשריפות הוא שאיפת עשן, ומעל 70% ממקרי המוות מתרחשים בטרם שנגרמו לאדם כוויות חום. ההבנה על חשיבותה של מערכת שחרור עשן טבעי הגיעה אחרי מקרי מוות רבים ומיותרים, והודות לטכנולוגיה המודרנית ניתן להתקין כיום מערכת לשחרור עשן בכל מבנה כמעט.

מומחי חברת שבטק, המתמחה, בין היתר, בפתרונות שחרור חום ועשן, מסבירים על חשיבותה של מערכת שחרור העשן הטבעי.

Lower_Kip_window1 מערכת שחרור עשן טבעי שבטקמה עושה מערכת שחרור עשן טבעי?

מערכת שחרור עשן טבעי היא, למעשה, חלונות עשן המותקנים בגובה הבניין. החלונות יכולים להיות פתוחים תמידית כדי להזרים לבניין אוויר צח, ויכולים להיפתח ולהיסגר לפי פקודה, ידנית או אוטומטית, כלומר על ידי הפעלה אנושית בשעת הצורך, או בהינתן פקודה אוטומטית של מערכת גילוי האש והעשן.

הזרמת העשן החוצה דרך פתחים אלה מאפשרת את הגדלת אחוזי החמצן באוויר, כך שסכנת המחנק משאיפת העשן פוחתת, נתיבי ההימלטות אינם מוסתרים על ידי עשן סמיך וקל יותר לנמצאים בבנין למצוא את הדרך החוצה ולכבאים למצוא את דרכם פנימה.

מה קורה כאשר אין מערכת לשחרור עשן בבניין?

כאשר אין פתחי אוורור להזרמת העשן, העשן מתרומם למעלה וכאשר הוא נתקל בתקרה הוא מתחיל להתפזר בחלל באופן רנדומלי. העשן בתוך הבניין שחור בדרך כלל, בשל החומרים השונים הנשרפים, והוא ממלא את החלל. התמלאות החלל בעשן מקשה על הראייה ועל הנשימה. הפחמן הדו חמצני הנוצר בשעת שריפה מקשה על הנשימה בעצמו, וחומרים שונים שעולים באש עשויים להפוך לרעילים לנשימה, ליצור צריבות וכוויות פנימיות ועוד. בנוסף, בהיעדר מערכת שחרור עשן, הטמפרטורה בתוך הבניין תעלה במהירות גדולה, מה שעלול להוביל לא רק לכוויות אלא גם לקריסת הגג על הנמצאים בבניין.

מה קורה כשיש מערכת שחרור עשן טבעי בבניין?

כשיש בבנין מערכת לשחרור עשן ייפתחו פתחי הוצאת העשן הגבוהים, ופתחים נמוכים יותר שנועדו להזרמת חמצן נקי. כך, לא רק שהעשן יצא החוצה, על כל המשתמע מכך, אלא גם רמת החמצן באוויר תישמר והבניין יתחמם לאט יותר. כדי לא לגלות זאת מאוחר מדי, גשו עוד היום לאחראי הבטיחות וודאו כי בבניין יש מערכת שחרור עשן טבעי, שתגדיל בעשרות אחוזים את סיכוייכם לצאת מהבניין בשעת שריפה.

 

מאמרים נוספים

וילון חסין אש? חלונות לשחרור עשן? כל הפתרונות תחת קורת גג אחת!

אחד מהפתרונות המתקדמים שקיימים כיום למניעת פציעות בגוף והאבדות בנפש הנגרמות כתוצאה משאיפת עשן הוא וילון חסין אש הנפתח באופן אוטומטי במוקדים שבהם מתפרצת שריפה, ובכך הוא כולא את האש והעשן ואינו מאפשר להם להתפשט אל עבר מוקדים וחללים נוספים.
קרא עוד

חלונות גג - הרבה יותר ממה שחשבת

אנשים נוהגים לחשוב שחלון צריך להיות קבוע בקיר, ואילו הגג צריך להיות אטום לחלוטין, אך הפעם אנחנו רוצים להציע לכם לחשוב מעט אחרת. הצוות המקצועי של חברת שבטק מזמין אתכם לשמוע על היתרונות הרבים שלחלונות גג.
קרא עוד

סילוק עשן בקנה מידה גדול למבנים תעשייתיים

חלונות אוטומטיים לסילוק עשן ואוורור חום נועדו להבטיח בטיחות באזור הקומה התחתונה של אולמות נרחבים למבני תעשיה במקרה של שריפה.
קרא עוד