מערכת שחרור עשן – ללכת על בטוח

שריפות לעתים קורות, לדאבוננו. כמה שלא ננסה להישמר ולהימנע מהן, שריפות עלולות להופיע בטבע ובשטחים בנויים כתוצאה מפגיעת ברק, מחום של יום שרבי, כתוצאה מחוסר תשומת לב ואף מהצתה מכוונת. במבנים אשר אינם כוללים מערכת שחרור עשן, הנזק הנגרם כתוצאה משריפה הוא גדול פי כמה וכמה, והחוק מחייב את התקנת המערכת. הנזק הרווח נגרם משאיפת העשן על ידי הנמצאים במבנה הניזוק, וכן נזק לציוד ולבניין עצמו. צוות חברת "שבטק", המתמחה במערכות שחרור עשן ואוורור טבעי, משתף ומעשיר אותנו במידע חיוני על מערכות לשחרור עשן וחשיבותם הרבה.

 

הפעלת מערכת שחרור עשן בעת שריפה

 


THE_IMPORTENCE_OF_SMOKE_RELEASE

מערכת שחרור עשן כוללת, למעשה, מערכת התרעה מפני שריפות ומנגנון פיזור עשן. שחרור העשן יכול להיעשות במגוון דרכים, כמו מפוח המופעל בעת זיהוי עשן על ידי חיישני המערכת או פתיחת חלונות עשן יעודיים המזרימים את העשן אל מחוץ למבנה בזמן שהחלונות הנמוכים יותר מזרימים אויר צח אל תוך המבנה. דרך נוספת לשחרר את העשן היא על ידי הורדת וילונות עשן החוסמים את התפשטות האש והעשן ומנתבים אותם לפי מסלול שהוגדר מראש. ניתן לשחרר את העשן על ידי שילוב של כמה אמצעים יחד, ובכל מקרה, מערכת זו הכרחית ביותר להצלת חיים ושמירה עליהם.

 

פגיעות בעת שריפה


בניגוד לדעה הרווחת, מרבית הפגיעות בגוף ובנפש בשעת שריפה מתרחשות כתוצאה משאיפת העשן וגזים רעילים ולא מהאש עצמה. העשן הרב מכלה את החמצן באוויר ופולט פחמן דו חמצני המקשה על תהליך הנשימה, והוא רווי בחומרים רעילים ששאיפתם עשויה לפגוע במערכת הנשימה ללא קשר לאש ולשריפה עצמה. בעיה נוספת שנגרמת על ידי העשן היא חסימת שדה הראייה של האנשים המנסים לבימלט מהבניין וגרימת קושי להתמצא במרחב גם למכירים את המקום היטב, וכמו כן העשן מכביד על הכבאים באיתור מוקד השריפה וכיבויה.

 

עם אש ובטיחות לא משחקים


התקנת מערכת שחרור עשן היא חובה חוקית ומוסרית גם יחד, ואין שום ספר לגבי הכרחיותה בכל בניין ציבורי, מבני תעשייה וכו'. תקני הבטיחות בנושא מערכות אש ועשן נאכפים על ידי מכבי האש, ושמירה על החוק, במקרה הזה, יכולה להציל חיים, פשוטו כמשמעו.

מאמרים נוספים

מערכת שחרור עשן טבעי

גורם המוות המוביל בשריפות הוא שאיפת עשן, ומעל 70% ממקרי המוות מתרחשים בטרם שנגרמו לאדם כוויות חום. חשיבותה של מערכת שחרור עשן טבעי הובנה רק לאחר מקרי מוות רבים ומיותרים, והודות לטכנולוגיה המודרנית ניתן להתקין כיום מערכת לשחרור עשן בכל מבנה
קרא עוד

חלונות גג וכיפות תאורה

חלונות גג הפכו מאלמנט נדיר לנפוצים ביותר, ונמצאים בשימוש בבנייה תעשייתית, בבנייה הציבורית ובבנייה פרטית גם יחד. היופי הרב שהם מכניסים למבנה הוא חשוב, אך מעבר לכך יש להם יתרונות רבים, כמו תאורה טבעית, אוורור טבעי, שחרור עשן בשעת שריפה
קרא עוד