פתח שחרור עשן הכרחי לכל מבנה

מדי שנה אנו שומעים לפעמים בחדשות על אירוע שריפה שלקח חלק באזור זה או אחר בארץ. לרוב זה נשמע כמו סיפור רחוק שמתרחש לעיתים נדירות או סכנה שכבר אינה כל כך מוחשית, משום שהיא בוודאי לוקחת מתרחשת יותר בשטחים פתוחים. אך אם נברור בין הדוחות השנתיים של מרכז הכבאות וההצלה בישראל, נגלה להפתעתנו שרק בשנת 2013, נרשמו מעל ל5000 מקרי שריפה בתוך מבנים.

כלומר, בחישוב זריז הממוצע עומד על 14 שריפות מדי יום, ומדובר רק על מבנים סגורים. הסכנה היא הרבה יותר ממשית מכפי שנדמה לנו. נוסף על כך, בעת שריפה הגורם הראשון שהורג את הנוכחים באירוע הוא העשן, ולא האש. על כן, אחד הפתרונות האפשריים הוא התקנת פתח שחרור עשן במבנה. זהו אמצעי חיוני אשר משווקות חברות כמו שבטק, ויכול להיות הגורם הדק שיבדיל בין חיים למוות.

 

למה פתח שחרור עשן חשוב?

שחרור עשן


כאשר המבנה כולו מתמלא מעשן השריפה, הדבר מקשה על הצלת חיים מכמה בחינות. ראשית, הראות מטושטשת לחלוטין וכוחות ההצלה שיכנסו למבנה יתקשו לאתר את הפצועים. שנית, והמשמעותי ביותר, העשן בשריפה הרבה יותר מסוכן מהאש עצמה.
כאשר עשן ממלא את חלל החדר, לגוף אין אספקת חמצן והוא עובר הרעלת פחמן דו חמצני, זהו לרוב המרכיב העיקרי בעשן, ותוך מספר דקות של שאיפתו אפשר למות ממנו. על כן, בהימצאות פתח לשחרור העשן יש יותר סיכויים להצלת הנפשות שנקלעו לאירוע השריפה.

 

מה עושה פתח שחרור עשן?


כשמו כן הוא, תפקידו לשחרר את העשן. בעת שריפה ראשית כל העשן יעלה לתקרה, שם כחלק מהמערכת מותקנים חלונות שישחררו את העשן החוצה. בנוסף, מותקנים חלונות נמוכים אשר יזרימו לחדר אוויר נקי מעשן וקר בכדי לקרר את הטמפ', ובכך לנטרל קושי נוסף שיוצרת האש ולספק נתיב מילוט נקי מעשן עבור הנוכחים ומכבי האש שיגיעו. 


לסיכום, על אף שאזרחים רבים רואים באירועי שריפה במבנים מקרים נדירים, המציאות שונה לחלוטין ועל כן יש לנקוט באמצעי זהירות. אחד האמצעים ההכרחיים לכל מבנה הוא פתח שחרור עשן, שישמש לנטרול הגורם הראשון למוות בעת שריפה, ולשיפור תנאי המילוט לעת התלקחות.

מאמרים נוספים

שחרור עשן טבעי

מערכת שחרור עשן טבעי מאופיינת כמערכת שמופעלת באופן אוטומטי, בעזרת חוקי הפיזיקה, ללא קבלת פקודות בכדי להתחיל לעבוד . מומחי שבטק, מהחברות המובילות בישראל בתחום של שחרור עשן וחלונות גג, מסבירים את החשיבות של מערכות שחרור העשן בכלל ושל מערכות שחרור העשן הטבעי
קרא עוד

פתח שחרור עשן מציל חיים

במבנים שאין בהם מערכת שחרור עשן, הנזק הנגרם כתוצאה מהשריפה גדול פי כמה, הן בשל שאיפת העשן על ידי הנמצאים בבניין, והן בשל נזקי האש המכלה ציוד וחומר. צוות חברת שבטק, המתמחה בפתרונות אוטומיזציה, הצללה ושחרור עשן, מסביר על חשיבותו של פתח שחרור עשן
קרא עוד

חלונות גג וכיפות תאורה

חלונות גג הפכו מאלמנט נדיר לנפוצים ביותר, ונמצאים בשימוש בבנייה תעשייתית, בבנייה הציבורית ובבנייה פרטית גם יחד. היופי הרב שהם מכניסים למבנה הוא חשוב, אך מעבר לכך יש להם יתרונות רבים, כמו תאורה טבעית, אוורור טבעי, שחרור עשן בשעת שריפה
קרא עוד