צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ

פתח שחרור עשן מציל חיים


לצערנו הרב, שריפות מתרחשות מדי פעם, ועד כמה שלא ניזהר ונישמר, ייתכנו תקלות בלתי צפויות שייגרמו לשריפה. במבנים שאין בהם מערכת שחרור עשן, הנזק הנגרם כתוצאה מהשריפה גדול פי כמה, הן בשל שאיפת העשן על ידי הנמצאים בבניין, והן בשל נזקי האש המכלה ציוד וחומר. צוות חברת שבטק, המתמחה בפתרונות אוטומיזציה, הצללה ושחרור עשן, מסביר על חשיבותה של מערכת לשחרור עשן ופתחים לשחרור עשן בכל מבנה ציבורי.

הצילו, שריפה

מערכת שחרור עשן כוללת, בעצם, מערכת אתרעה מפני שריפה ומנגנון פיזור עשן כלשהו. שחרור העשן יכול להיעשות על ידי מפוח המופעל בעת זיהוי העשן על ידי חיישני המערכת; על ידי פתיחת חלונות עשן יעודיים בגובה המבנה או בקיצור פתח שחרור עשן, המזרימים את העשן החוצה בזמן שחלונות נמוכים יותר מזרימים אויר צח פנימה; על ידי הורדת וילונות עשן, החוסמים את דרכם של האש והעשן ומנתבים אותם בצורה מסוימת שהוגדרה מראש; או שילוב של כמה אמצעים יחד. כך או כך, ברור שמערכת זו הכרחית להצלת חיים.

שבטק מערכת שיחרור עשןתשמרו על עצמכם

באופן מפתיע, ובניגוד לסברה הרווחת, מרבית מהפגיעות בגוף ובנפש בשעת שריפה מתרחשות כתוצאה מריבוי העשן ולא מהאש עצמה. העשן מכלה את החמצן באוויר ופולט פחמן דו חמצני המקשה על הנשימה, והוא רווי בחומרים רעילים ששאיפתם עשויה לפגוע במערכת הנשימה גם ללא קשר לשריפה פתח שחרור עשן יקל על הנשימה .

בעיה נוספת שהעשן עלול לגרום לה היא חסימת שדה הראייה של האנשים המנסים לצאת מהבניין, וגרימת קושי להתמצא במרחב גם למי שעובד בבניין יום יום, וכן הכבדה על הכבאים שמתקשים למצוא את דרכם אל מוקד השריפה דרך העשן הסמיך.

פתח שחרור עשן

העשן הוא ללא ספק גורם מסוכן מאוד בזמן שריפה במבנה בו שוהים בני אדם. העשן פולט גזים רעילים ושאיפתו עלול לגרום למוות. לפיכך, לאו דווקא חום הלהבות הם אלו שיגרמו לקורבנות, ברוב המקרים האסונות הקורים בשריפות נגרמים דווקא על ידי שאיפת עשן. מערכות שליטה בעשן תאפשרנה פיזור והוצאת חום, עשן וגזים רעילים בזמן שריפה ובכך מצמצמות את הסכנה בשאיפת עשן.

 

חברת שבטק מציעה ללקוחותיה את מיטב המותגים המובילים בעולם בתחום האוטומטיזציה, מערכות הצללה ומערכות שליטה ושחרור עשן.

 

כיצד מתכננים את המערכת במבנה מסוים?


קיימות מערכות שליטה בעשן פשוטות, כמו גם מורכבות ומשוכללות יותר. מערכות פשוטות יותר  יכסו שטחים קטנים ומספר המפוחים יהיה מוגבל ומצומצם. מערכת מורכבות ומתוחכמות יותר,  יכסו מספר רב של קומות ויהיו אחראיים להפעלתם של מפוחים, מנדפים ומובלי אוורור על מנת לדלל את ריכוז העשן והגזים הרעילים בשטחים שונים בבניין. החוק דורש שמערכות שליטה בעשן אלו יופעלו באופן אוטומטי על ידי גלאי עשן. על מנת לתכנן מערכת ניהול עשן נעשה חישוב של מהירות זרימת האוויר המכיל עשן ממקור העשן, או חישוב כמות חילוף האוויר בכדי לשמור על מסלול מילוט פנוי מעשן. החישובים נעשים בהתאם לגודל השריפה ומבנה הבניין ובהתאם למיקומו של כל פתח שחרור עשן.

 

כיצד שולטים בעשן בפועל?


רוב מערכות שליטה בעשן נדרשות להפעלה אוטומטית, הפעלה אוטומטית זו תהיה מההזעקה על ידי גלאי עשן או ספרינקלרים המפוזרים במבנה. הגלאי מחובר למערכת אזעקת האש של הבניין, מערכת זו מקבלת מידע אודות שריפה במבנה ומפעילה את מערכות ניהול האש, פינוי מהבניין והפעלת מערכות נוספות. קיימות שתי אפשרויות שליטה בעשן, האחת היא שליטה במערכת ניהול העשן ישירות ממערכת אזעקת האש והאפשרות השנייה היא שליטה ידנית במערכת ניהול העשן ממערכות בקרת הבניין.

חלונות שחרור עשן הם אופציה מצוינת למבנים בהם התקרה גבוהה ומשמשים בתור פתח שחרור עשן, כמו במבני תעשייה. החוק מתייחס להתקנת מערכות שונות לגילוי עשן כאל חובה במבנים ציבוריים ובמבני תעשייה, וישנן תקנות והוראות מדויקות על גודל פתח שחרור העשן החלונות, התקנתם ומערכת ההפעלה שלהם. ללא אישור מכבי האש לא ניתן לאכלס את הבניין. בכל מקרה, לפני התקנת מערכת גילוי עשן ואש יש להתייעץ עם מומחים בתחום, כדי למצוא את הפתרון הטוב ביותר עבור הבניין שלכם.

אודות שבטק

חברת שבטק בע"מ מתמחה במערכות לשחרור עשן טבעי ומאולץ, כיפות תאורה וסקיילייטים, וילונות חסיני אש ועשן ועבודות אלומיניום.

decor
מאמרים אחרונים

 מערכת שחרור עשן – ללכת על בטוח
מערכת שחרור עשן – ללכת על בטוח
לקריאה נוספת>>
 מערכת שחרור עשן טבעי
מערכת שחרור עשן טבעי
לקריאה נוספת>>