שחרור עשן טבעי

מערכת שחרור עשן טבעימערכת שחרור עשן טבעי מאופיינת כמערכת שמופעלת באופן אוטומטי, בעזרת חוקי הפיזיקה, ללא קבלת פקודות בכדי להתחיל לעבוד, לא בצורה מכנית ולא בצורה אלקטרונית. מערכת שחרור העשן הטבעי מומלצת לשימוש בכל המבנים התעשייתים והציבוריים. מומחי שבטק, מהחברות המובילות בישראל בתחום של שחרור עשן וחלונות גג, מסבירים את החשיבות של מערכות שחרור העשן בכלל ושל מערכות שחרור העשן הטבעי בפרט.

שאיפת העשן אסורה!


במצבים של שריפה, בהם העשן מתפשט, הסכנה העיקרית שעומדת על הפרק היא שאיפת העשן. מדוע? כיוון שהעשן מזיק ומפריע למערכת הנשימה לתפקד. כתוצאה מכך נגרמים נזקים גדולים, ביניהם חנק וכשל ריאתי. לכן, בכדי שמקרי חירום כאלה לא יתפסו אותנו לא מוכנים, התקנתמערכות שחרור עשן בבניינים ציבוריים היא חובה. מערכת שחרור עשן טבעי מומלצת יותר בעיקר בגלל היותה חלק ממערכת האוורור הכללית של המבנה, והיא אינה דורשת התקנה ספציפית. יתרון נוסף למערכת שחרור העשן הטבעי הוא שהסיכוי לכשלים מכניים הוא כמעט אפסי. המערכת תמיד עובדת ויתרון זה מקנה לה פופולאריות רבה בשוק.

מה עוד?


להבדיל ממערכת טבעית לשחרור עשן, מערכות לשחרור עשן מאולץ, המופעלות על ידי פקודות בשעת שריפה, בין אם על ידי פקודה אוטומטית ובין אם על ידי לחיצה אנושית על כפתור ההפעלה, הן פחות יציבות ופחות עמידות, ועל אף שהן נחשבות לחדישות, ברגע האמת קיים סיכוי לכשל תפקודי בשל פכיגה במערכת החשמל בבניין בעקבותה השריפה או בשל בעיות טכניות אחרות.

החוק מחייב!


החוק העדכני, מחייב את כל החברות והמוסדות הציבוריים השונים להתקין מערכת אזעקת אש ושחרור עשן. בניין שלמותקנת בו מערכת שחרור עשן אינו יכול לקבל היתר אכלוס ממכבי האש (טופס 4).

לסיכום


כאמור, קיימות מספר מערכות לשחרור עשן אך היעילה ביותר היא מערכת שחרור עשן טבעי, הממולצת על ידיהמומחים כמערכת היעילה והטובה ביותר, בעיקר בגלל היעילות שבה היא פועלת בשעת הצורך מעצם קיומה. כפי שכבר ציינו, הסיכוי לכשל מכני במערכת שחרור עשן טבעי היא אפסית, ולכן עדיפה מערכת זו על פני כל מערכת שחרור עשן אחרת.

מאמרים נוספים

פתח שחרור עשן מציל חיים

במבנים שאין בהם מערכת שחרור עשן, הנזק הנגרם כתוצאה מהשריפה גדול פי כמה, הן בשל שאיפת העשן על ידי הנמצאים בבניין, והן בשל נזקי האש המכלה ציוד וחומר. צוות חברת שבטק, המתמחה בפתרונות אוטומיזציה, הצללה ושחרור עשן, מסביר על חשיבותו של פתח שחרור עשן
קרא עוד

חלונות גג וכיפות תאורה

חלונות גג הפכו מאלמנט נדיר לנפוצים ביותר, ונמצאים בשימוש בבנייה תעשייתית, בבנייה הציבורית ובבנייה פרטית גם יחד. היופי הרב שהם מכניסים למבנה הוא חשוב, אך מעבר לכך יש להם יתרונות רבים, כמו תאורה טבעית, אוורור טבעי, שחרור עשן בשעת שריפה
קרא עוד