שחרור עשן יעיל למקרים של שריפות

אחת הסכנות הגדולות ביותר הקיימות בשריפות היא לא האש עצמה כי אם העשן המגיע בעקבותיה. למעשה, שאיפת עשן הינה גורם רציני המביא למקרי מוות רבים בין תינוקות, ילדים וגם מבוגרים. בתעשייה ובמבנים ציבוריים שיתרחש אסון גדול כתוצאה משריפה גדולה הרבה יותר, ומערכות המספקות שחרור עשן הן הכרחיות למבנים כאלה. המומחים של שבטק מסבירים איך לאבטח מבנה מפני עשן.

-מערכת-שחרור-עשן-104הסכנות בשריפות ועשן


שריפות מהוות את אחד הגורמים המסבים הכי הרבה נזק למבנים ולרכוש, ולא חשוב אם נגרמו בשוגג או כתוצאה מרשלנות או חלילה הצתה מכוונת. הסכנה הגדולה ביותר בשעת שריפה קיימת במידה ובני אדם נמצאים בתוך המבנה. רוב הפגיעות המתרחשות בבני אדם כתוצאה משריפה נגרמות משאיפת עשן אף יותר מאשר כוויות מהאש עצמה. עשן מותיר את החלל ללא חמצן ומחליף אותו בפחמן דו חמצני הגורם לחנק.

מערכות שחרור עשן


על מנת להציל חיים מומלץ ביותר להיערך למקרים של שריפות על ידי אמצעים למיגון נגד עשן, או במילים אחרות אמצעי שחרור עשן שתפקידם לתת לעשן את האפשרות לצאת אל מחוץ למבנה, ובכך לאפשר לבני האדם השוהים במבנה בשעת שריפה חשיפה מינימלית לעשן ונשימה של חמצן. ישנן שתי טכניקות המאפשרות לעשן להשתחרר מתוך מבנה סגור. האחת – מפוח והשניה חלונות לשחרור עשן.

טכניקת המפוח


טכניקת המפוח עובדת על שיטת היניקה בה בעת שריפה דואג המפוח לשאוב את העשן שמצטבר, במידה והותקן במקום יעיל, וכך לא נותרים כמויות גדולות של עשן בתוך המבנה שעלולות לפגוע ולסכן חיי אדם. את המפוח יש לחבר אל מערכת המתזים בבניין (הספרינקלרים), ובשום אופן לא לגלאי העשן. למיקום המפוח ישנה חשיבות אסטרטגית שביכולתה לקבוע את מימדי האסון והסכנה. באם נמקם את המפוח במקום שאינו מתאים, אנחנו עלולים לפגוע ביעילותן של כל המערכות הקשורות בכיבויה השריפה ומזעור הנזקים.

חלונות לשחרור עשן


הטכניקה השניה היא חלונות שחרור עשן. חלונות האלומיניום המיועדים לשחרור עשן משמשים ביום יום כחלונות לכל דבר ויכולים להיות סגורים בל זמן שנחפוץ בכך. היתרון הבולט שלהם הוא עצם היותם מחוברים למנועים לשחרור עשן המקושרים לגלאי העשן במבנה. ברגע שהמנועים מקבלים אותות מגלאי העשן הם מופעלים וגורמים לחלונות להיפתח באופן אוטומטי.

 

מאמרים נוספים

כיצד מעצבים מערכת שחרור עשן?

בעת שריפה, יש לגרום לכך שהעשן יצא מהמבנה, ואל המבנה יזרום אוויר צח. כיצד גורמים לעשן לצאת בקלות מהמבנה? לשם כך פותחו מערכת מיוחדת הנקראת "מערכת שחרור עשן". מערכת זו מותקנת בקיר ומורכבת מחלונות ו/או תריסים , אך נפתחת באופן אוטומטי בעת שהגלאי המותקן בהם מזה
קרא עוד

סילוק עשן באופן יעיל

במקרים של שריפה או דליפת עשן במבנים סגורים, מערכת של סילוק עשן וסינון אוויר יכולה להציל חיים, פשוטו כמשמעו. חובת ההתקנה של מערכת לסילוק עשן ולאוורור חלה, על פי התקנים והוראת החוק, על כל מבנה סגור, ציבורי או תעשייתי
קרא עוד

מערכת לשחרור עשן טבעי

מרבית הפגיעות בגוף ובנפש בעת שריפה נגרמות כתוצאה משאיפת עשן ולא כתוצאה מהאש עצמה. מערכת שחרור עשן טבעי היא הברירה הטובה ביותר לחובה החוקית והמוסרית להתקנת מערכות אלה במבני ציבור ותעשייה. מומחי חברת שבטק מסבירים ומרחיבים.
קרא עוד