צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ


העשן הוא ללא ספק גורם מסוכן מאוד בזמן שריפה במבנה בו שוהים בני אדם. העשן פולט גזים רעילים ושאיפתו עלולה לגרום למוות. לפיכך, לאו דווקא חום הלהבות הם אלו שיגרמו לקורבנות, ברוב המקרים האסונות הקורים בשריפות נגרמים דווקא על ידי שאיפת עשן. מערכות שליטה בעשן תאפשרנה פיזור והוצאת חום, עשן וגזים רעילים בזמן שריפה ובכך מצמצמות את הסכנה בשאיפת עשן.


חברת שבטק מציעה ללקוחותיה את מיטב המותגים המובילים בעולם בתחום האוטומטיזציה, מערכות הצללה ומערכות שליטה ושחרור עשן.
 

רפפות לשחרור עשןכיצד מתכננים את המערכת במבנה מסוים?


קיימות מערכות שליטה בעשן פשוטות, כמו גם מורכבות ומשוכללות יותר. מערכות פשוטות יותר  יכסו שטחים קטנים ומספר המפוחים יהיה מוגבל ומצומצם. מערכת מורכבות ומתוחכמות יותר,  יכסו מספר רב של קומות ויהיו אחראיים להפעלתם של מפוחים, מנדפים ורפפות לשחרור עשן על מנת לדלל את ריכוז העשן והגזים הרעילים בשטחים שונים בבניין.

החוק דורש שמערכות שליטה בעשן אלו יופעלו באופן אוטומטי על ידי גלאי עשן. על מנת לתכנן מערכת ניהול עשן נעשה חישוב של מהירות זרימת האוויר המכיל עשן ממקור העשן, או חישוב כמות חילוף האוויר בכדי לשמור על מסלול מילוט פנוי מעשן. החישובים נעשים בהתאם לגודל השריפה ומבנה הבניין.

 

כיצד שולטים בעשן בפועל?


רוב מערכות שליטה בעשן נדרשות להפעלה אוטומטית, הפעלה אוטומטית זו תהיה מההזעקה על ידי גלאי עשן או ספרינקלרים המפוזרים במבנה. הגלאי מחובר למערכת אזעקת האש של הבניין, מערכת זו מקבלת מידע אודות שריפה במבנה ומפעילה את מערכות ניהול האש, פינוי מהבניין והפעלת מערכות נוספות. קיימות שתי אפשרויות שליטה בעשן, האחת היא שליטה במערכת ניהול העשן ישירות ממערכת אזעקת האש והאפשרות השנייה היא שליטה ידנית במערכת ניהול העשן ממערכות בקרת הבניין.

שליטה בעשן בעת שריפה שבטק

אודות שבטק

חברת שבטק בע"מ מתמחה במערכות לשחרור עשן טבעי ומאולץ, כיפות תאורה וסקיילייטים, וילונות חסיני אש ועשן ועבודות אלומיניום.

decor
מאמרים אחרונים