צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
תכנון מערכות שחרור עשן ואוורור

הימצאות עשן בבניין מסוכנת לבני האדם השוהים בבניין. בעשן ישנם חומרים רעילים, העלולים להביא לחנק של האנשים השוהים בבניין, ואף לגרום למוות. בנוסף, כאשר הבניין מתמלא בעשן, הטמפרטורה של הבניין עולה, וכאשר הטמפרטורה עולה לרמה מסוימת, הבניין עלול לקרוס.

 

אחד משלבי תכנון בטיחות אש במבנה והתקנת מערכות לניהול עשן דורשות חישובים הנוגעים למהירות זרימת האוויר בעת היותו רווי עשן וחישוב כמות חילוף האוויר הנדרשת לשמירה על כך שמסלול המילוט יישאר פנוי מעשן.

 

בדומה למערכות מצילות חיים, קיים צורך בתכנון מקדים מאחר שהתקנת המערכת כוללת:

תכנון – פיקוח – התקנה – אישור מהנדס – תעודת אישור תקינות שנתי לכיבוי אש

 

מערכות שחרור עשן, מתחלקות לשני סוגים עיקריים:

 

שחרור עשן מאולץ – על פי תקן 1001, מיועד לפעול בתנאים קשים ומתוכנן לעבוד על ידי מערכת חשמל קבוע המגובה בגנרטור. מומלץ על פי רוב בחללים גדולים או בכאלה שאין להם גישה מיידית לחוץ המבנה על ידי חלונות או רפפות.

שחרור עשן טבעי – על פי תקנות הבניה, טכניקת שחרור עשן המנצלת חוקי פיזיקה תרמודינמיים ומומלצת על פי רוב במבנים בהם ניתן להתקין את הפתחים על קירות חיצוניים. בשיטה זאת משתמשים ברפפות קבועות, חשמליות או בחלונות עליהם מותקנים מנועים לפתיחת החלון בזמן חירום.

 

חברתנו מספקת שירותי תכנון למערכות שחרור העשן במבנים מכלל הסוגים על ידי מהנדסי מיזוג אוויר המתמחים בין השאר בתכנון וליווי של מערכות ניהול חום ועשן על פי תקנות הבניה והבטיחות הישראליים ודרישות נציבות כיבוי האש.

מתעניינים בתכנון מערכות שחרור עשן ואוורור ?
צרו קשר עכשיו
תכנון על פי תקנות הבניה לסידורי שליטה בעשן

 
ההבדל בין שחרור עשן לשליטה בעשן נגזרת ממורכבות המבנה כאשר המערכות הפשוטות לשחרור בעשן משמשות בדרך כלל לכיסוי שטחים מצומצמים ועל כן מספר המפוחים המותקן בהם מוגבל, בעוד שמערכות מתוחכמות יותר אחראיות להפעלתם של מנדפים, רפפות, פיצוי אוויר ומפוחים לשחרור עשן במטרה לדלל את שיעורי העשן והגזים הרעילים במספר רב של שטחים שונים בכל רחבי המבנה ודורשות תכנון מקיף. תקנות הבניה לסידורי שליטה בעשן קובעות שהמערכות הללו תופעלנה באופן אוטומטי באמצעות גלאי עשן.
 
אלמנט נוסף שיש לקחת בחשבון בעת התכנון הוא ההפעלה האוטומטית של מערכות פינוי העשן המתבצעת במקרה של שריפה על ידי האזעקה המקושרת אל הספרינקלרים או גלאי עשן הפזורים ברחבי המבנה. הגלאים מחוברים אל מערכת אזעקת האש של המבנה, המקבלת את המידע אודות התפרצות השריפה במבנה. בשלב שלאחר קבלת ההתרעה מפעילה האזעקה את המערכות הנוספות האחראיות לניהול האש, השליטה בעשן והפינוי מהבניין.
קבצי PDF להורדה
פרופיל חברה
מוצרים נוספים שאולי יעניינו אותך