מערכת שיחרור עשן שבתק


גורם המוות מספר אחד בשריפות הוא שאיפת עשן: 50% עד 80% ממקרי המוות מתרחשים בטרם נגרמת פגיעה בגין כוויות; שכן מוות לרוב קורה עקב מחנק, גירוי כימי או מחנק כימי.

מחנק יכול להיגרם עקב שאיפת דו-תחמוצת הפחמן אשר תופסת את מקום החמצן באספקת הדם שלנו. שאיפת עשן המכיל גופרית דו-חמצנית, אמוניה, חנקן כלורידי או כלור עלולה לגרום לניפוח דרכי האוויר ולהצטברות של ליחה אשר חוסמת את דרכי הנשימה. המחנק הכימי פוגע בתאים ועוצר את אספקת החמצן לגוף, כאשר שאיפת פחמן חד-חמצני, מימן ציאנידי ומימן גופריתי הינם הגורמים הנפוצים ביותר למקרי היחנקות, וכולם תוצרים שכיחים של שריפות.

ידוע כי הגז הגרוע מכל אשר נוצר בשריפה הוא פחמן חד-חמצני.

בהתחשב בנתונים האלו, המשרדים, מקומות העבודה, ובתי המגורים שלנו צריכים להיות מוגנים בצורה הולמת משריפות. אבל האם הם באמת מוגנים ?

אנו חושבים כי המבנים שלנו מצוידים היטב בכל אשר נוגע ליציאות חירום, ומניחים שבמקרה  של שריפה יש לנו מספיק זמן מרגע שמיעת האזעקה לעזוב את המבנה בצורה מוסדרת דרך נתיבי מילוט מוגנים מאש. המחשבה המקובלת היא שנתיב המילוט צריך להיות נקי מחומרים דליקים , אך האם באמת נתיב המילוט יהיה נקי מעשן ?

לרבים מאתנו קיימת תחושת ביטחון מוטעית בנוגע לשריפות במבנים !!

קיומם של נתיבי מילוט ייעודיים, דלתות אש והעובדה שכל מבנה נבדק ע"י הרשות האחראית , בנוסף לקיומם של גלאי אש שנותנים אזהרה מוקדמת לשריפה , המאפשרים לנו פינוי מהיר מהמקום , כל זה נותן לנו תחושת ביטחון מסוימת , אבל זה לא מספיק !!


אם אכן ניתקל בעשן, האם הוא יהיה עדין ובלתי-מזיק? האם יהיה ניתן לראות דרכו ללא קושי? או הוא יהיה רעיל, שחור וסמיך, מקשה על הראייה ועוד יותר על הנשימה? האם אנו מודעים למהירות שבה עשן יכול להצטבר ולחסום את נתיבי המילוט שלנו? כאשר נקלעים לסיטואציה כזו, פניקה משתלטת במהירות.

היום מבנים חדשים מצוידים במערכות לשיחרור עשן מודרניות אשר מבטיחות שנתיבי המילוט שלנו יהיו לא רק מאובטחים מסכנות שריפה, אלא גם נקיים ככול האפשר מאדים רעילים, ע"י הזרמת אוויר נקי לבניין והובלת העשן והגזים הרעילים החוצה דרך פתחי אוורור במפלס גבוה יותר. הגורם החשוב הנוסף אשר נלקח בחשבון הוא דרגת התלקחות החומר. זכרו כי עד 80% ממקרי המוות בשריפות נובעים משאיפת עשן.

כיום מבנים חדשים ומשופצים מחויבים להיות מתוכננים ומצוידים במיטב טכנולוגיות האוורור, דבר אשר הופך את המבנים לבטוחים יותר.

מבנינו החדשים והמשופצים עומדים ברמה זו של תכנון, אך מה לגבי מבנים ישנים יותר שכרגע בבעלותנו? בישראל קיימים המון בניינים לא מוגנים, ולמרות שחובה לצייד את המבנים בנתיבי מילוט משריפה, לא כל המבנים הללו מצוידים בצורה הולמת במערכות שחרור עשן. אנו יכולים לחזק את הבטיחות בתוך המבנים הקיימים ע"י התקנת מערכות שליטה בעשן , אשר בזמן שריפה פותחות באופן אוטומטי את הדלתות והחלונות בקירות ובגגות . ברגע שמערכות אלו מותקנות הן חייבות להיות מזוודות, ולעבור סדרת בדיקות, ולהיות מכווננות ע"מ להבטיח הגנה מקסימלית בזמן אמת. בשילוב תחזוקה שוטפת ותרגולי אש, המערכת תספק הגנה טובה ככל הניתן לדיירים ולעובדים בבניין. הסיכון לאובדן חיים בשריפה, והעלות של נזקי עשן מחייבים מתכננים, יועצים ובעלי מבנים לבחון שימוש במערכות שחרור עשן.

 

למי עלינו לפנות ע"מ להבטיח שהמבנים שלנו יהיו בטוחים באופן מקסימאלי , במקרה של שריפה ?
ישנן מספר חברות מתמחות בתחום זה , אשר מסוגלות להציע פתרונות ע"מ לעמוד בתקנים הנדרשים .SE Controls חברה בעלת מעל ל-30 שנות ניסיון בהענקת שירותים כוללים, אשר ממוקמת בליצ'פילד, אנגליה.


החברה מכסה את אזור בריטניה ואירלנד, הודו, ברזיל, רוסיה, סין דרום אפריקה ואיחוד האמירויות. כאשר הנציגה הרשמית שלה בישראל הינה חברת " שבטק ".

בניה חדשה, שיפוצים וחידוש מבנים, כל אלה נופלים תחת ניסיונה הרחב של החברה בעיצוב מערכות שיחרור עשן. החברה מציעה פתרון כולל - עריכת סקר ראשוני, תכנון, התקנה, הדרכה ותחזוקה שוטפת של המערכות.

ניתן להתרשם מהפתרונות והמוצרים באתר האינטרנט החדש של SE Controls בכתובת www.secontrols.com מגוון רחב של מערכות ושירותים זמינים לבחינה באתר. בכדי לשוחח עם נציג SE Controls בישראל, אנא צרו קשר עם המשרד הראשי בטלפון 09-8944415 .

למוצרי החברה

אודות שבטק

חברת שבטק בע"מ מתמחה במערכות לשחרור עשן טבעי ומאולץ, כיפות תאורה וסקיילייטים, וילונות חסיני אש ועשן ועבודות אלומיניום.

decor
מאמרים אחרונים