שחרור עשן

חברתנו מתמחה במספר רב של פתרונות בתחום שחרור ושליטה בחום ועשן מערכות אלו מספקות גם אספקה טבעית של אוויר. וגם מטפלות בעשן על ידי שימוש בזרם אוויר עולה שנוצר במהלך שריפות.


לחברת שבטק מגוון רחב של מערכות אוורור ושחרור עשן, כולל פתחי אוורור רפפות ומפוחים עם מראה אסתטי יותר או מראה תעשייתי כל המערכות שלנו עומדים בתקנים המחמירים ביותר: EN 12101 על חלקיו השונים ותקן 1001 על חלקיו השונים עבור מפוחים.

 

ישנם מקומות עם עשן תמידי, כגון מאפיות הזקוקים לאוורור תמידי, ולמערכת של שחרור עשן. ישנם סוגים שונים של מערכות שחרור עשן.

מדוע צריך מערכת שחרור עשן?

שיחרור עשן טבעיהימצאות עשן בבניין מסוכנת לבני האדם השוהים בבניין. בעשן ישנם חומרים רעילים, העלולים להביא לחנק של האנשים השוהים בבניין, ואף לגרום למוות. בנוסף, כאשר הבניין מתמלא בעשן, הטמפרטורה של הבניין עולה, וכאשר הטמפרטורה עולה לרמה מסוימת, הבניין עלול לקרוס.
מערכות שחרור עשן, מתחלקות לחמישה סוגים עיקריים:

1. מפוחים לשחרור עשן
2. רפפות לשחרור עשן
3. מנועים לשחרור עשן
4. רכזות ולחצנים לשחרור עשן
5. חלונות לשחרור עשן.
 

באופן כללי, עיצוב של תריסים לשחרור עשן, הינו קו עיצוב חדשני, שלפיו עיצוב מערכות האוויר, מתמזגות עם העיצוב של שאר החלל. כאשר מעצבים את מערכת האוורור בצורת תריס, מערכת האוורור, נראית כחלק אינטגרלי מעיצוב הבית. אפשר לשדרג ולשחק עם העיצוב על ידי כך שבוחרים בצע מתאים לזכוכית.
 

הצורה המומלצת ביותר לשחרור עשן, היא התקנת חלונות ו/או תריסים לשחרור עשן, ומערכת אוטומטית הפותחת את החלון או התריס בעת היווצרות עשן. במנוע החשמלי יש גלאי עשן אוטומטי, וכאשר הגלאי מזהה עשן, אזי מועברת פקודה למנוע החשמלי לפתוח את החלון או התריס באופן אוטומטי. על מנת לבחור בצורה יעילה מערכת לשחרור עשן, נכיר כמה סוגים מהמערכות:

נרחיב ונסביר מעט על מערכות של שחרור עשן:

מפוחים לשחרור עשן

מפוח שחרור עשן, הוא גלגל ובתוכו מאוורר קטן. ישנם 2 סוגים של מפוחים לשחרור עשן: מפוח צנטריפוגלי, ומפוח צירי. המפוחים יונקים את האוויר ואת העשן.

רפפות לשחרור עשן

ישנם כמה סוגים של רפפות לשחרור עשן. הרפפות נראות כמו תריסי זכוכית מעוצבים לכל דבר. כאשר מתרחשת שריפה, נפתחים הרפפות, וכך העשן יוצא החוצה. לתריס הזכוכית יש מנוע חשמלי, הגורם לזכוכית להיפתח בעת שריפה.

רפפות לשחרור עשןישנם סוג נוסף של רפפות קבועות מאלומיניום. את סוג הרפפות קובעים לפי העיצוב הכללי של החלל.
במבני משרדים מפוארים, מבני תרבות וכו', עדיף להשתמש בתריסים מזכוכית לשחרור עשן, אשר יתמזגו עם עיצוב הזכוכית הכללי של המבנה.

חלונות לשחרור עשן

ישנם סוגים שונים של חלונות לשחרור עשן. אפשר לסווג את החלונות לשחרור עשן לפי החומר, ולפי כיוון תנועת החלון. החלונות לשחרור עשן מתמזגים עם העיצוב הכללי של החלל. החלונות נפתחים על ידי מנוע חשמלי לשחרור עשן. המנועים החשמליים באים בצורות שונות, לפי סוג החלון.


נפרט חלק מסוגי החלונות לשחרור עשן:

חלון הזזה

חלון שזז בציר הקבוע אל הקיר.

חלון קיפ

חלון הנפתח בצורה אלכסונית כלפי מעלה. היתרון בחלון זה, הוא השליטה בכניסה וביציאה של האוויר

חלון ציר

חלון הנפתח בצורה אלכסונית ישרה

חלון פיווט

חלון זה מכונה גם "חלון מסתובב". הזכוכית מסתובבת בציר, ולא קבועה אל מסגרת החלון.
שיחרור עשן שבטק

הוראות בטיחות בעת שריפה

חשוב מאוד שיהיה בכל בניין את הציוד הדרוש לכיבוי שריפות: מטף כיבוי, צינור, וידית לשבירת החלון. חשוב מאוד שהמבוגרים האחראים בבניין ידעו מה לעשות בעת שריפה.

בעת שריפה יש לחייג ולהזמין מכבי אש.

בעת שריפה יש לפנות את כל השוהים בבניין, כדי שלא ייפגעו מהשריפה ומשאיפת העשן. שאיפת עשן עלולה לגרום לחנק. לכן חשוב מאוד שכל דיירי הבניין יפונו.

ניתן לשוב אל הבניין, אך ורק לאחר שהתפוגג כל העשן.

 חברתנו היא נציגה רשמית של חברת SE controls בארץ SEControlLogo. החברה משווקת את מוצריה למיטב אנשי המקצוע בתחום. וניתן למצוא את מוצרי החברה בבתי קולנוע, משרדי ממשלה, מוסדות חינוך, בתי מלון ועוד. לפרטים אנא צרו קשר, או השאירו את פרטיכם באתר ונשוב אליכם במהרה.